Rszlet a Szivrvnykapu balatoni meseregnyembl (2013)
Szakli Anna_ Szivrvnykapu (rszlet)
Vr a hegyen
Valamikor rgen, amikor mg a Tihanyi-flszigetet nem Tihanynak hvtk, hanem Csendes-szigetnek, s nem flszigetknt, hanem szigetknt magasodott a mly s hvs viz t, a Balaton fl, egyszer, de gazdag npek ltek a nagy vz partjn krs-krl. Gazdagok voltak, mert az emberi lethez szksges sszes javakkal rendelkeztek. Mindenk megvolt, amire letkben szksgk lehetett. Ruhikat asszonyaik szttk s varrtk, melyeket virgok szirmnak s a fk termsnek nedveivel festettek sznesre. Szorgos kezek dsztettk szebbnl szebb kivarrsokkal az ltzeteket. Az gyes kez szjgyrtk lszerszmokat, a vargk s csizmadik lbbeliket, hz krli s szntfldi eszkzket, a halszathoz nlklzhetetlen hlt, s csnakjaikat is maguk ksztettk. De minden ms mestersgnek is megvolt a tudja. m a magas rang nagyurak s hzuk npnek selyem-, brokt- vagy brsonyruhihoz az anyagot idegen kereskedk hoztk messze fldrl aranyrt, ezstrt, br- s szrmerurt cserbe.
Nos, ebben az idben, szemben a Csendes-szigettel terlt el a nagy t dli partjn a dimbes-dombos fld, amelynek szaki rszt a Somogy s a Megyer trzsek birtokoltk. Ezen a dli parton kisebb-nagyobb hegyek emelkedtek a vztkr fl, melyeken vrak s rhelyek helyezkedtek el.
Ecsen nagyr erdtmnyszer vra Boglr hegyn llt, amelynl csak Fonyd hegye volt magasabb pr mterrel. Fonyd, lvn a dli oldal legmagasabb vzparti hegye, hadi clokat szolglt. Onnan figyeltk a tbbi rpontot, s adtak jelzseket a Nezde hegyre. A kisebb, pr fbl ll rhelyeken szrazfakongatssal, dudaszval adtk tovbb a jeleket, ha kellett. Egyes teleplsek s hegyek nevei ma is megmondjk, hogy hol, milyen jelzeszkzzel szltottk hadba a npet, vagy milyen mdon jeleztk a veszedelmet. Ilyen Szrsz, Szemes, Szld, a Dudahegy, a Nezde-hegy s a tbbi kiemelked terlet.
Ecsen boglri vrt kfalak alkottk, s ezek tetejn ngy bstybl, a vrfalakon kimagasl rhelyekrl jjal felfegyverzett rk vigyztk a tjat. A kapuknl kopjsok rkdtek. A vr lakpleteinek als szintjei szintn kbl, fels rszei knnyebb fagerends szerkezettel kszltek. A bels udvart alacsonyabb kkertssel krlvett magaslat vlasztotta el a kls rsztl. A kialaktott uralkodi udvarhznak kt laktornya volt. Kzvetlenl a bejrat fltt hadijelvnnyel dsztett pajzs s egy prducokkal dsztett zszl hirdette a nagyr rangjt.
Az udvarban, kiss oldalra es rszen, a msodik torony mellett hadi jtkok megszemllshez kialaktott, rnyat ad, szles fdm alatt karos lket helyeztek el. A nagyr s a vr elkeli innen szemllhettk a vitzek hadijtkt s az ifjak bemutatjt. A harci tanulmnyok befejezi is itt mutattk be tudomnyukat.
A kamrk, pinck, a nagy fzhely, valamint a moshelyisg, a szabadosok s a szolglk kisebb lakhzai a kls udvar hts rszben helyezkedtek el. Az uralkod szaki szl miatt az udvar nyugati sarkban ltek s dolgoztak a mesteremberek, fazekasok, faragk, s erre volt a lovak karmja is. A nagyr lovainak karmja mellett, a kocsisznben troltk a szekereket s utazkocsikat.
|